Tjedan poslije Uskrsa bio nam je užurban jer smo realizirali čak dva izleta u Lonjsko polje u pratnji ravnateljice Vesne Vuković i odgajateljice Ines Gajević. Prvo smo posjetili Posjetiteljski centar Repušnica, gdje nas je djelatnica parka povela u edukativnu šetnju od 6km Košćevom stazom, saznali smo da se tako zove zbog ptice kosac, koja se često vidi, a pogotovo čuje na ovom području.

Tijekom šetnje mogli smo vidjeti golemo prostranstvo na kojem se još uvijek nalazi voda zbog obilnih kiša, pogotovo kada smo se popeli na promatračnicu.

Saznali smo da je Lonjsko polje važno poplavno područje, koje velike gradove štiti od poplava. Upravo u tome je i njegova posebnost, jer poplavljivanje utječe na veliku raznolikost i biljaka i životinja u Lonjskom polju.

U našem drugom posjetu Lonjskom polju otišli smo do Posjetiteljskog centra Krapje. Djelatnica parka nam je u njihovoj multimedijalnoj dvorani pokazala nekoliko animiranih filmova o Lonjskom polju, te smo saznali sve o ptici sa žlicom – Žličarki, posavskom konju i govedu Podolac. Saznali smo i da se u Lonjskom polju nalazi ornitološki rezervat Krapje đol s brojnim vrstama ptica, to je najstariji hrvatski rezervat od velike važnosti.

Zatim smo krenuli u edukativnu šetnju kroz selo Krapje – selo graditeljske baštine, gdje smo vidjeli kako su se nekad gradile kuće.

A imali smo priliku vidjeti i jednu koja je uređena iznutra, te smo uplovili u prošlost kroz stare slike, alate, i stari namještaj.

Oduševila nas je vožnja vlakićem do pristaništa u obližnjem Plesmu, gdje smo se ukrcali u čamac na solarni pogon.

Vozili smo se kroz kanal Strug, a čamac je jako tih, tako da nismo uznemiravali životinje, pa smo uživali promatrajući ih.

Ovi naši posjeti Lonjskom polju realizirani su u sklopu projekta kojeg provodimo pod nazivom „Naše Lonjsko polje – zajedništvo prirode i čovjeka“ kojeg financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
