« Travanj 2024 »

11.04.2024. 20:06
PREDSTAVLJANJE NAŠE ŠKOLE U HOTELU KUTINA
Danas je u organizaciji Hrvatske obrtničke komore predstavljena naša škola te tvrtke Petrokemija d.d., Ziegler d.d. i Selk TDK d.d. Predstavljanje je bilo organizirano u Hotelu Kutina pred učenicima osmih razreda kutinskih škola. Nazočnima se obratio predsjednik županijske komore Tihomir Babić i gradonačelnik Grada Kutine Zlatko Babić. U ime škole govorili su ravnatelj Boris Bertović te nastavnici struke Miroslava Pučko i Ivan Josipović. Uz svoje nastavnike bili su učenici trećih razreda Nika Petković, Korina Zdunajić i Patrik Repić koji su iz prve ruke mogli reći svoja školska iskustva.

Srednja škola Tina Ujevića Kutina
07.04.2024. 18:27
Raspored od 8. travnja 2024.

POLOŽAJ ŽENE U DANAŠNJEM DRUŠTVU
Autor: Irena Šuljok, 9. 3. 2018.

Osim što su muškarci u svim povijesnim knjigama navedeni kao junaci, oni su i u svakodnevnim životnim aktivnostima imali glavnu ulogu. Spominju se kao vrsni lovci, radnici, obrtnici, umjetnici, vladari. Muški spol je od pamtivijeka bio poštovan i vladajući, dok je uloga žene primarno bila odgoj djece i briga za kućanstvo

Unatoč poniženjima i izrabljivanjima dugi niz stoljeća, žene su se ipak uspjele donekle  izborit za svoja prava. Iako su dobile dugo željeno pravo glasa, mogućnost školovanja, mogućnost zaposlenja i zarađivanja, još i dana svjedočimo brojnim nepravdama u muško – ženskim odnosima.  Primjer koji to pokazuje je zarada žena koja je 15% manja u odnosu na muškarca za isti posao. Žene su zadržale staru ulogu majke, žene i domaćice, ali nametnuta im je i nova radna uloga, odnosno od njih se također očekuje da izgrade karijeru te pune „obiteljsku blagajnu“. Za prava žena proliveno je puno suza, znoja i krvi. Počevši od prvih feministkinja koje su hrabro podnosile mučenje i teror pa sve do suvremenih boraca za prava žena.

Važno je shvatiti da su žene kompleksna bića, svojim sposobnostima potpuno ravnopravne muškarcima, a ne samo robovska radna snaga u obitelji. Žene donose život i nikad se neće odreći svoje majčinske uloge, ali to ne znači da ne mogu ravnopravno preuzeti i mnoge druge uloge u društvu. Trenutno su na pragu onoga za što se oduvijek bore, to bi bilo važno i pretpostavljeno civilizacijsko postignuće, zbog toga prvi put počinju zaboravljati stereotipi o umanjenim vrijednostima žena. Iako one još uvijek nisu u potpunosti emancipirane, osjeća  se pozitivan pomak. Kako bi se ostvarila ta dugo željena prava trebamo angažman cijele zajednice, a tu je uključen i suprotni spol.

autorica : Monika Došen