Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Irena Šuljok, 19. 12. 2014.

Svake godine obilježavamo mjesec borbe protiv ovisnosti. Ove godine upriličili smo nekoliko radionica otvorenog tipa. Posebno se intezivno sve odvijalo u zadnjem tjednu studenog. Jedna od radionica zvala se ALKOHOL I ZDRAVLJE. Na toj radionici iznenadila sam se kada sam vidjela veliki plakat na kojem su bili prikazani unutrašnji organi na kojima se vidi trag konzumiranja alkohola. Taj plakat nam je svima privukao pažnju i počeli smo razmišljati kako svojim ponašanjem i zdravim stilovima života možemo i moramo sami utjecati na svoje zdravlje. Radionica je započeta kratkim uvodnim razgovorom o alkoholizmu i o vrlo maloj osvještenosti mladih o posljedicama trajnog konzumiranja alkohola.. Nakon razgovora odgajateljica nas je podijelila u pet skupina te nam je nakon toga podijelila zadatak – svaka skupina je morala odgovoriti na jedno pitanje koristeći se danom literaturom. Zaprepastili smo se kada smo saznali mnoge činjenice. Saznali smo da u Hrvarskoj ima 350 000 alkoholičara od koji su 50 000 žene. 200 000 osoba prekomjerno pije te čak 700 000 osoba općenito konzumiraju alkohol. Završni zadatak je bila igra „TOČNO-NETOČNO“. Svi smo stali na sredinu učionice. Zatim nam je odgajateljica pročitala pitanja i ako je naš odgovor bio potvrdan stali smo na lijevu starnu, a ako je bio negativan stali smo na desnu stranu. Nakon svakog pitanja jedan učenik je morao argumentirati zašto je stao baš na određenu stranu tj. zašto je njegov odgovor točno ili netočno. Za kraj obilježavanja mjeseca borbe protiv ovisnosti pogledali smo edukativan film „Razmisli – treba znati stati“ koji nas je dodatno osvijestio o štetnosti alkohola.

Piše: STEPHANI KOMLJENOVIĆ