Udruga klik
Autor: Mario Hoško, 13. 11. 2015.

Udruga slikara Kutinski likovni krug iz Kutine djeluje na prostoru grada već dugi niz godina. Sve je počelo 1999. kada je grupa slikara u suradnji s gradom organizirala izložbu likovnih radova pod nazivom „Gradu Kutini“. Udrugu su tada  činili : Božidar Špikić, Nedeljko Vukić, Lidija Veliki Vukas, Branka Vrbanić, Vlatka Vidiček-Dam, Mirica Dubčić, Ivica Bilandžić, Robert Kršek, prof. Mladen Mitar te akademski slikar, Ivan Milat. Razgovarali smo sa predsjednikom Udruge Božidarom Špikićem koji nam je vrlo rado odgovorio na postavljena pitanja.

1. Saznali smo da Vaša Udruga ima već duži staž, recite nam neke najvažnije zajedničke aktivnosti članova udruge KLIK. Znamo da izlažete na izložbama humanitarnog karaktera.

Imali smo dvodnevnu likovnu radionicu u zgradi „Kockice“ 2000. godine, sa 50 suradnika i 170 radova. Tu su sudjelovali i akademski slikari.

22. veljače 2000. godine članstvo se sužavalo uz mentora M. Mitar na 16 članova autora. Jedan od njih je i Nedeljko Vukić koji je do sada priredio dvanaest samostalnih izložbi slika, a sudionik je većeg broja likovnih kolonija i humanitarnih akcija slikara.

Od 2004. godine, skupština svake godine organizira u travnju ili svibnju jednodnevnu humanitarnu radionicu s vanjskim članovima.

1. Znamo da u Vašoj Udruzi pripadaju umjetnici različitih stilova i usmjerenja – možete li nam reći kojim se tehnikama oni najčešće služe?

Naši slikari su tzv. autodidakti, što znači da oni poučavaju sami sebe. Istraživali smo, eksperimentirali i kombinirali razne tehnike. Ipak, najčešće tehnike koje koristimo su akvarel na papiru, kolaž, grafika, tisak, uljni pastel, gros pastel, odnosno sve što koriste i profesionalni slikari. Motive dobivamo od naučne fantastike do hiper realizma. Naša potvrda kvalitete su natjecanja i izložbe na kojima su profesionalneprosudbene komisije, a one nam dodjeljuju dobre ocjene.

1. Dobivate li subvencije za svoj rad od grada ili nekih donatora?

Donatore nemamo, ali povremeno dobivamo simbolična sredstva od nekih tvrtki. Od Grada dobivamo određena sredstva, zadovoljavajuća za naše današnje uvjete.

1. Kako ste zadovoljni sa svojim novim prostorom?

Do 2006. godine bili smo podstanari u starom dijelu Erdody-eva dvorca u podrumskom dijelu. To je bila mala galerija, ali taj nam je prostor oduzet.

Od 2006. godine smo bili u skučenim prostorima zgrade samačkog hotela. INA kao vlasnik zgrade oduzela nam je i taj prostor. Petrokemija je imala sluha i dodijelila nam je prostor u GLINARI. To je prostor od 26 kvadrata. Tek smo se preselili, zadovoljni smo kvadraturom ovog prostora, opremamo ga vlastitim sredstvima.

1. Koje predstojeće aktivnosti KLIK-a možete najaviti gdje bi se mogli upoznati s Vašim radovima?

Naš je realizirani projekt oslikavanje stambene zgrade nasuprot robne kuće – dunje. Također oslikavanje dječjeg dispanzera, kao i veliko platno 5,5-2,5m s visinom 2,5m s motivima iz pripovjedaka u školi Mate Lovraka. Izdvojili bismo i retrospektivnu izložbu u 2015. godini kada su naši članovi izlagali, a sredstva sa prodajne izložbe namijenili smo za potrebe obnove škole Mato Lovrak, to je ujedno i najstarija škola u našem gradu kojoj je obnova posebno potrebna.

Najavljujem izložbu u Multikulturalnom centru Gradske knjižnice u Lipiku

16. 11. 2015. g.povodom 15. godišnjice postojanja i rada . Predstaviljamo segodišnjom izložbom u raznim likovnim i kiparskim tehnikama. Udruga će se predstaviti sa 28 slika tj radova autora: Lidija Veliki Vukas, Branka Vrbanić, Nedeljko Vukić, Josipa Đudarić, Vlatka Vidiček Dam, Krunaslav Filičić, Borislav Tutić, Dunja Koruga, Ivica Bilandžić, Antonija Bukač, Mladen Mitar, Božidar Špikić, te kipar Siniša Cvetić sa dvije skulpture. Naše će aktivnost ići  u kontinuitetu, ne mogu sada precizirati datume , ali tu će biti i niz humanitarnih izložbi.

Zahvaljujemo se na ovim informacijama, sada smo mi, učenici Učeničkog doma Kutina bolje upoznati s vašom udrugom pa se osjećamo kao pravi Kutinčani, ne samo prolazni korisnici Učeničkog doma, već kao pravi stanovnici Kutine. Radujemo se dolasku Vas i vaših članova na druženje u Dom kojim će mo mi proslaviti Dan grada Kutine. Ovaj je razgovor sastavni dio naše istraživačke nastave, a odnosi se na upoznavanjekulturnih i sportskih udruga u Gradu.

Naš se gost, gospodin Špikić, zahvalio na pozivu i na našem interesu za rad udruge KLIK.

piše:  Ana Pleše