44. regionalna Domijada - regija sjever, Kutina 2019.
Autor: Irena Šuljok, 9. 5. 2019.

Organizator ove Domijade bio je naš dom – Učenički dom Kutina.

Bila je to kišna subota, ali ne ona kod kuće, kada bi spavali i sjedili zavaljeni u naslonjaču, već subota kada smo rano ustali i uzbuđenje je počelo već u ranim jutarnjim satima. Svečano otvaranje bilo je u pola 9 ispred Pučkog otvorenog učilišta, kada nam se obratio gospodin gradonačelnik i naša ravnateljica. Tada je sve počelo. Počele su probe za scensko, glazbeno plesni dio programa i započelo je izlaganje radova u devet kategorija multimedijalnog stvaralaštva u clubu Arcus.

U našem gradu susreli su se učenici iz učeničkih domova Bjelovar, Ivanić Grad, Križevci , Garešnica, Maruševec, Virovitica, Varaždin, Učenički dom Graditeljske škole Čakovec i Dom učenika srednjih škola Čakovec , kao i naš Učenički dom Kutina.

Kvalitetu radova i uloženi trud najprije je procjenjivala prosudbena komisija za kategorije : SLIKA, CRTEŽ, MODNI DIZAJN, INDUSTRIJSKI DIZAJN , INSTALACIJA, RUKOTVORINE, SKULPTURA, FOTOGRAFIJA, KERAMIKA. Izložba je bila otvorena za građanstvo od 12- 13 sati.

Ručak za sve sudionike odvijao se u Hotelu Kutina. U 14 sati započeo je program u kojem ja prosudbena komisija  ocjenjivala  RECITACIJE, SCENSKO STVARALAŠTVO, FOLKLOR, GLAZBENO I PLESNO STVARALAŠTVO, uključivao je i pregled filmskog stvaralaštva koje je već bilo  ocijenjeno  kod stručnjaka za to područje. Posao povjerenstva bio je težak, trebalo je izdvojiti najbolje, jer samo se prva mjesta mogu plasirati na državnu Domijadu koja će biti organizirana u Rovinju.

U kratkoj pauzi kad se prosudbena komisija povukla radi odlučivanja, mi smo dobili napitke i sendviče da se okrijepimo i otvorena je mogućnost da uz Dan smijeh pogledamo film Charlija Chaplina- Dog's life. Mnogi natjecatelji radovali su se radi uručenih priznanja i nagrada za plasman, a ponajviše oni koji su se plasirali na državno natjecanje.

Naš Dom će na tom natjecanju predstavljati plesna skupina čija je voditeljica naša ravnateljica Vesna Vuković i Saša Ujčić u kategoriji instalacija, čija je voditeljica odgajateljica Irena Šuljok. Imali smo još i drugo mjesto u kategoriji skulpture i treće mjesto u kategoriji rukotvorine, čija je voditeljica odgajateljica Džemila Lukač.

Zadovoljni smo sa plasmanima, pohvaljujemo i učenice koje su u sportu zauzele treće mjesto u badmintonu, koji se odvijao u Čakovcu.

Svaki se Dom može pohvaliti s nekim dobrim plasmanom, ali nije naglasak na plasmanu i nagradama, već na  prikazanim sposobnostima, na kreativnosti i angažmanu učenika i njihovih voditelja- mentora. Zabava i druženje nije izostalo. Svi su otišli zadovoljni i radi uspjeha i radi prikazanih napora koje učenici ulažu u svoje slobodno vrijeme radeću u nizu slobodnih aktivnosti u svojim Domovima

izvijestile : Maja Mikeloti i Gabrijela Borovičkić