Odluka Stožera CZ RH o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka
Autor: Irena Šuljok, 23. 3. 2020.

Na temelju članka 22.a Zakona o sustavu civilne zaštite (Narodne novine br. 82/15, 118/18 i 31/20) Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, 23. ožujka 2020. godine, donosi

ODLUKU

o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj

I.

S obzirom da na pojedinim područjima postoji znatno povećani rizik od prijenosa bolesti COVID-19, a kako bi se smanjila mogućnost daljnjeg širenja bolesti zabranjuje se napuštanje mjesta prebivališta i stalnog boravka.

II.

Zabrana iz točke I. ove odluke ne odnosi se na:

1. promet i kretanje nužno za opskrbu navedenih područja,
  2. dnevne migracije zaposlenih u službama bitnim za: pružanje zdravstvene i veterinarske zaštite, dostavu lijekova i sanitetskog materijala, održavanje komunalne djelatnosti, vodoopskrbe i odvodnje, opskrbe plinom i strujom, zaštitarske službe,
  3. izvješćivanje javnosti,
  4. stanovnika koji zahtijevaju hitnu medicinsku skrb,
  5. iz vitalnih obiteljskih razloga, poput pružanja skrbi djeci i/ili starijim osobama i kupnje hrane i osnovnih potrepština,
  6. putovanja na posao i s posla ako je obavljanje posla neophodno i ne može se obaviti od kuće,
  7. žurne i operativne službe koje sudjeluju u sprječavanju širenja bolesti COVID- 19.

Ill.

Prilikom ulaska i izlaska s područja iz točke I. ove Odluke moraju se poštovati sljedeće mjere:

- socijalnog distanciranja

- ne zadržavanja na javnim prostorima

- posjedovati valjanu propusnicu koja se nalazi u Prilogu I. ove Odluke.

Propusnice za ulazak i izlazak s područja prebivališta ili stalnog boravišta izdaju, ovjeravaju i potpisuju:

- za okolnosti iz točke II.a, II.b , II.c, II.f i II.g odgovorne osobe u pravnoj osobi,

- za okolnosti iz tocke II.d izdaje, izabrani liječnik obiteljske medicine i

- za okolnosti iz točke II.e nadležni stožeri civilne zaštite.

IV.

Stožeri civilne zaštite i Ravnateljstvo policije dužni su osigurati provedbu i nadzor provođenja mjera iz ove Odluke.

V.

Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u "Narodnim novinama".

KLASA: 810-06/20-01/7

URBROJ: 511-01-300-20 -14

Zagreb, 23. ožujka 2020.

NAČELNIK STOŽERA

POTPREDSJEDNIK VLADE

I MINISTAR UNUTARNJIH POSLOVA

Dr. sc. Davor Božinović

Prilog I

PROPUSNICA

Temeljem čl. II. i čl. Ill . Odluke o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka, koja je stupila na snagu dana 23. ožujka 2020.

Propušta se                  Ime              Prezime

Razlog odobrenja: