Posjet gradu heroju- Vukovar
Autor: Irena Šuljok, 18. 11. 2013.

Posjet Gradu heroju- Vukovaru

Nakon posjeta Domu hrvatskih branitelja povodom Dana neovisnost, naše je druženje završilo obećanjem da će se organizirati izlet u Grad Vukovar.

Obećanje su izvršili  članovi  braniteljske udruge  i omogućili  nam je  posjet u mjesecu sjećanja,  studenom ove godine.  Krenuli smo u ranim jutarnjim satima. Voditelj nam je bio Damir Markuš i sam sudionik Domovinskog rata i obrane Vukovara, kao i Vladimir Balgač, vukovarski branitelj. Opisivali su nam zadnje dane obrane Vukovara iz svoje perspektive, što su učenici slušali s posebnom pažnjom.
Grad heroj dočekao nas je obasjan suncem. Ipak odmah na ulazu vidjeli smo rane na starom silosu, ostale od granatiranja. Najprije smo posjetili bolnicu Vukovar koja je sada obnovljena, ali u njenom podrumu na mjestu skrovišta za ranjenike sad je spomen centar. Već gledajući video isječak u nama su se probudile emocije vezane uz ovaj grad j. Bili smo na mjestu gdje je kroz sve katove do podruma prošla bomba tzv. krmača. Pala je između nogu ranjenika i nije eksplodirala. Još ima takvih mjesta na stropu koje su danas osvjetljenje žarkim svjetlom. Umjetnici su načinili skulpture, predstavljaju ljude koji su doista bili tamo, kako bi smo mi stekli dojam napućenosti tog prostora i teških uvjeta za ranjenike. Ipak riječima se ne može opisati situacija u bolnici kada u nju dnevno dolazi od 15 do 80 žrtava, ranjenih i bolesnih ljudi.

Put nas je dalje odveo do Spomen doma na Ovčari. Zapalili smo svijeće i na spomen području uz golubicu. Tamo je posađeno 200 čempresa u spomen na žrtve koje su tamo pronađene u masovnoj grobnici, a odveze su iz bolnice koja je bila pod zastavom Crvenog križa. Nakon toga posjetili smo memorijalno groblje gdje smo položili vijenac i upalili svijeće uz  spomenik na središtu groblja koji ima oblik zračnog križa. Slobodno vrijeme proveli smo u gradu i većina nas je obišla križ na Dunavu na kojem glagoljicom piše ZAUVIJEK ŽIVI ONAJ KOJI UMRE POŠTENO.

Iz ovog što ste dosada mogli pročitati, vidite da nas je posjet gradu heroju potresao i osvjestijo kako bi  naučili vrijednosti mira. Na Trpinjskoj cesti, mjestu groblja tenkova, posjetili smo Muzej vukovarskog  heroja Blage Zadre, slikali smo se s tenkom iz domovinskog rata i uz bistu Blage Zadre, čiji smo grob posjetili na Memorijalnom groblju. Muzej nam je predstavio mladi čovjek  čija se  glavna misao može sažeti : OPROSTITI, ALI  NIKADA  NE ZABORAVITI.
Grad heroj  i patnja koju su podnijeli njegovi stanovnici ostat će u sjećanju svih nas, jer  to je  žrtva koju je Vukovar podnio za cijelu Hrvatsku.
Osobno sam za sve vrijeme posjeta gradu heroju osjetio emocionalnu potresenost i preporučio bih svakome da posjeti ovaj grad sjećanja.

piše: Matija Moćan