Državna domijada u Rovinju - 2022.
Autor: Ines Kovačević, 2. 6. 2022.

Bilo je to zanimljivo iskustvo, puno smijeha, uzbuđenja i najvažnije dobrog provoda. Govorimo o državnoj domijadi koja se ove godine održala u Rovinju, gdje smo osvojili dva 3. mjesta u scenskom izrazu i recitaciji.

Nakon osvojenih prvih mjesta na regionalnoj domijadi u Čakovcu, dva tjedna kasnije, koja su obilježile uzastopne pripreme i probe Vlatko, Renato, Dora, Lucija te nas dvije (Marta i Leona) s odgajateljicom Džemilom zaputili smo se u Rovinj. Pri dolasku dobili smo ključeve svojih apartmana, kratko se odmorili od puta, spremili za otvaranje 45. državne domijade koje se održalo u turističkom naselju Amarin kraj prekrasnog bazena s pogledom na naš Jadran. Nakon otvorenja započelo je postavljane izložbe (likovna umjetnost). U kategoriji rukotvorine, sudjelovala je naša Dora. Idući dan, bio je jako produktivan i pun događaja. Odmah ujutro jer znate kako se kaže ,,Po jutru se dan poznaje! " uputili smo se na doručak. Na doručku dočekala nas je naša ravnateljica Vesna Vuković koja nas je motivirala i smanjila onaj prevelik osjećaj treme prije početka probe. Puni samopouzdanja odradili smo probu te s ravnateljicom i odgajateljicom razradili sitnice koje je trebalo doraditi. Kasnije smo se vratili na ručak, i onda je počelo biti napeto. Krenulo je spremanje stvari za predstavu i recitaciju te su onda  počele intenzivne pripreme. Sat vremena prije polaska na program bila su ispunjena pitanjima: „Gdje su mi stvari?“, „Jel mi dobra frizura?“, „Što da ja sada obučem?“, „Što ako zaboravim tekst?“, „Djeco jeste li sve ponijeli?“, „Gdje su rekviziti?“. Klasično spremanje pred neki uzbudljiv događaj. Kada smo utvrdili da smo spremni, došli smo na početak programa. Uzbuđenje je bilo sve veće i veće. I došao je i taj trenutak. Voditeljica proziva Učenički dom Kutina sa predstavom ,,Gospodin i gospođa Martin". Izlazimo na pozornicu, pripremamo scenu i napokon započinjemo. Osjećaj treme je nestao čim smo došli na pozornicu, dali smo sve od sebe i sve emocije i doživljaje prikazali i prenijeli gledateljima. Vlatko i Renato te nas dvije nismo znali što očekivati iako su nas pri povratku na mjesta dočekale brojne pohvale. Nedugo poslije nas na pozornicu izašla je Lucija sa svojom recitacijom ,,Ako možeš ostati miran". Njena recitacija u svima je pobudila osjećaje. Kada je program završio, došli smo natrag u naselje. Ostala su još tri sata do proglašenja. Imali smo slobodnog vremena koje smo iskoristili za druženje s ostalim učenicima iz domova te kupanje. Nakon kupanja spremili smo se i došli na proglašenje. Brojni domovi su se skupili oko pozornice gdje se održavalo proglašenje. Konačno je došlo proglašenje za kategoriju scenske igre. „Gospodin i gospođa Martin“ osvojili su brončano 3.mjesto. Taj osjećaj kada sa ponosom izlazite na pozornicu, kao jedan od najmanjih domova u Republici Hrvatskoj, pred domovima iz cijele Hrvatske, to je neopisivo. Došli smo i do recitacija. Naša Lucija i njezina recitacija također su osvojili 3.mjesto.

U tim trenutcima kada su proglasili rezultate, nismo znali sto osjećamo. Jednostavno trema i umor su savladali svakog od nas. No kasnije kada su se dojmovi slegnuli i kada smo shvatili da smo 3. u državi iz scenskog nastupa i recitacije, obuzeli su nas osjećaji ponosa i samopouzdanja kao i motivacija za sljedeću domijadu. Ostatak posljednje večeri proveli smo družeći se s ostalim učenicima iz domova  iz cijele Hrvatske, a najviše smo se sprijateljili s ekipom iz Dubrovnika i Pakraca, za koje se nadamo da ćemo je sresti i na sljedećoj državnoj domijadi. "Mali smo, ali nas ima"- poslovica je koja opisuje naš dom. Jedan od manjih u Hrvatskoj, ali s puno talentiranih učenika.

Marta Šušnja i Leona Kolak