Učenički dom Kutina domaćin koordinacijskog sastanka projekta „ŠUTNJA NIJE ZLATO – knjigom i razgovorom do rješenja“
Autor: Ines Kovačević, 29. 9. 2022.

U Učeničkom domu Kutina u srijedu 28.09.2022. s početkom u 11h održan je koordinacijski sastanak projekta „Šutnja nije zlato – knjigom i razgovorom do rješenja“, kojemu su prisustvovale voditeljica projekta gđa Ljubica Banović, ispred Udruge učeničkih domova Republike Hrvatske, gđa Karolina Horvatinčić i Dora Gemeri ispred Udruge POZOR!, te ravnateljica Učeničkog doma Kutina, gđa Vesna Vuković i odgajateljica Ines Kovačević.

Svrha projekta “ŠUTNJA NIJE ZLATO – knjigom i razgovorom do rješenja” je osnažiti kapacitete tri organizacije civilnog društva  i to Udruge učeničkih domova republike Hrvatske, Udruge POZOR! I POU Gospić, kako bi odgovorile na izazove poslovanja u kriznim situacijama te uspješno pružile pomoć djeci i mladima, u prevladavanju stresa i straha u takvim situacijama .

U prvoj fazi projekta zaposlenici i volonteri prošli su vrijedne edukacije za bolji rad: Menadžment volontera, Design thinking, Izvori financiranja i zakonodavni okvir OCD-a, Marketing i komunikacija na društvenim mrežama, Krizni menadžment i Digitalni ured, na kojima su sudjelovali voditelji projekta te članovi koordinacijskog tima iz UUDRH, Udruge POZOR! i Pučko otvoreno učilište Gospić.

U drugoj fazi projekta slijedi provedba tri novorazvijena volonterska programa: „ Nije lako biti tinejdžer”; „Pandemija, škola, obitelj i ja” i „Potres na stres”. Programi su bogati sljedećim aktivnostima: radionice, debate, tribine, video gostovanja književnika, glazbenika, glumaca i drugih osoba koje će potaknuti razgovor o načinima kako se nositi sa stresom u ovo izazovno vrijeme odrastanja.

Projekt se provoditi na području Grada Zagreba, Ličko–senjske i Sisačko–moslavačke županije, krajnji korisnici su djeca i mladi, a ciljana skupina Udruge UUDRH i POZOR! te POU Gospić.

Na koordinacijskom sastanku održanom u Učeničkom domu Kutina dogovoren je detaljan plan aktivnosti koji će se realizirati u narednom periodu u Učeničkom domu Kutina, te su podijeljeni promidžbeni materijali za sve sudionike ovog projekta.

Već idući tjedan u četvrtak 06.10.2022. u sklopu programa “Pandemija, škola, obitelj i ja” snimit će se dramska predstava G. i gđa. Martin, u kojoj  su glavni glumci učenici Učeničkog doma –Kutina. Taj video snimak će se prikazati i ostalim sudionicima ovog projekta iz Zagreba i Gospića. U sklopu programa “Nije lako biti tinejdžer” dogovoreno je i održavanje debatne radionice s temom“ Tamna strana ljubavi“, koja će također biti snimljena. A program “Potres na stres” će biti realiziran mini humanitarnom akcijom. Učenici Učeničkog doma Kutina posjetiti će Srednju školu  Petrinja,  te će učenike darivati  predmetima koje su sami izradili u kreativnim radionicama. Posjetiti će i ljude, koje je potres najviše pogodio te koji još uvijek žive u kontejnerskim naseljima. Ovaj posjet popratit će se i druženjem, razgovorom, poklonima te snimanjem intervjua.

Projekt traje 23.12.2021.-23.12.2022., njegova vrijednost je 470.630,00 HRK, a sufinanciraju ga Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.