Dan grada Kutine
Autor: Ines Kovačević, 11. 11. 2022.

Dan grada Kutine obilježili smo svečanim programom na kojemu su učenici prezentirali svoje istraživačke zadatke. Svaka odgojna skupina imala je svoj zadatak te je pozvala svoje goste koji su se odazvali njihovom pozivu.

Naši gosti bili su gđa. Kornelija Marošević zamjenica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti, socijalnu-skrb i civilno-društvo, gđa. Vlatka Vidiček Dam iz Društva Naša Djeca,  predsjednica Astronomskog društva „Ivan Štefek“, gospodin Antonio Džaja iz muzeja Moslavina, kustos Arheološkog odjela Muzeja Moslavine, gosp. Ivica Arbanas, gosp. Matija Kašner i gđa. Anita Arbanas iz Biciklističkog kluba Kutina.

Prva odgojna skupina istraživala je astronomsko društvo Ivan Štefek. Predstavnici skupine bile su Paula Matošić, Tia Horvat i Gabi Ložar. Gostima i svojoj gošći gđi. Vlatki Vidiček Dam prezentirali su naučeno o astronomskom društvu i novo izgrađenoj Zvjezdarnici u Kutini. Postavljali su joj pitanja o radu društva,ali i o njoj osobno, kao i neka znanstvena pitanja, tako da sada više nisu nepoznanica.

Učenici, članovi druge odgojne skupine, predstavili su istraživački zadatak : ARHEOLOŠKA BAŠTINA KUTINE I OKOLICE. Robert Jakelić, Marija Došlović, Matija Mašić, Karla Mihaljević, Sara Blažeković i Katarina Domenika Pišković Sinković  predstavili su svoju odgojnu skupinu uz pomoć prezentacije i fotografija s lokaliteta,koje su po grupama , sami obilazili. Posjetili su i pogledali zbirku Muzeja Moslavina uz pomoć gosp. Antonia Džaje – kustosa Arheološkog odjela Muzeja . Arheološka baština  Kutine i okolice i arheologija može biti zabavna u interpretaciji našeg gosta, a intervju s gostom vodile su Dora Klarić i Lucija Oštrić.

Temu BICIKLOM PO MOSLAVINI prezentirali su učenici treće odgojne skupine Katarina Trputrac i Stjepan Blažević predstavili su uz interaktivnu prezentaciju sa kraćim filmskim isječcima o Biciklističkom klubu Kutina kao i učeničkim video uratkom, vožnjom bicikla i istraživanjem biciklističkih staza Kutine. Taj zadatak istražili su učenici Luka Prijak, Gabriela Mijadžiković i Eva Budimir. Prezentaciju su izradili učenici Mateo Gruber, Patrik Gregurić i David Benčik. Na kraju je, učenica Ana Marija Mašić, razgovarala s našim gostima Ivicom Arbanasom i Matijom Kašnerom o radu i djelovanju kluba, a gosti su dovezli i bicikle -brdski i cestovni- kako bi učenicima prezentirali svoj sport i svoja iskustva bicikliranja.

Uvažena gošća bila je i gđa. Kornelija Marošević koja nam se također obratila i upotpunila naš svečanim program za Dan grada Kutine.

Pjesmu Moja Moslavina autorice naše ravnateljice V. Vuković , nadahnuto je recitirala naša učenica Sara Martić, a učenica Iva Mijadžiković recitirala nam je pjesmu našeg pjesnika Dragutina Tadijanovića Dunja i Ptica.

Na sintesajzeru smo za kratak predah čuli skladbu koju nam je pripremila naša učenica Dora Klarić, a naša Lana Ružica Zec na tamburici odsvirala nam je pjesmu Golubice bijela.

Za kraj je naša ravnateljica Vesna Vuković podijelila poklone za najurednije sobe na muškom te na ženskom katu. Nakon podjele poklona posebno se zahvalila gostima i darovala im našu biografiju Doma, domske novine i cvijeće. Naše obilježavanje Dana Grada Kutine koji je sada i naš grad, postigao je svoj cilj, što se vidjelo po sretnim i zadovoljnim licima naših gostiju i izvođača.

Lucija Hajdinović