Posjet Srednjoj školi Petrinja i kontejnerskom naselju
Autor: Ines Kovačević, 15. 12. 2022.

U sklopu volonterskog programa „Potres na stres“ koji je dio projekta „Šutnja nije zlato – knjigom i razgovorom do rješenja“  sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda te na inicijativu naše ravnateljice Vesne Vuković, realizirana je mini humanitarna akcija.

Posjetili smo Srednju školu Petrinja, gdje smo upoznali učenike i djelatnike škole. Počastili smo ih kolačima koje su pripremili naši kuhari i zajedničkim snagama i ukrasima koje smo sami izradili, ukrasili božićno drvce u holu škole. Ugođaj je bio poseban, a još ga je više uljepšala pjesma koju je pjevala naša Katarina Domenika.

Našu posjetu je podržala i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i civilno društvo Sisačko-moslavačke županije, Robertina Štajdohar, pa joj se ovim putem zahvaljujemo, kao i ravnatelju Srednje škole Petrinja Milanu Orliću na gostoprimstvu.

Nakon ugodnog druženja i razgovora uputili smo se prema kontejnerskom naselju. Saznali smo da se naselje naziva Centar „Novi život“ i da ima 155 stanovnika. Osim kontejnera za stanovanje postoji i dio koji izgleda kao pravi mali trg s trgovinama, kafićima, frizerom, koji je u ovo adventsko vrijeme i prigodno ukrašen. Susreli smo se s tri obitelji koje su nas lijepo primile s osmijesima na licu te smo im poklonili male znakove pažnje iz našeg učeničkog doma. Razgovarali smo s njima o teškoj situaciji u kojoj su se našli. Oni s neizmjernom strpljivošću i nadom čekaju svoje nove kuće. Kontejneri imaju uvjete za život, ali kontejner nije pravi dom.

Napustili smo Petrinju zahvalni što su nas hrabri Petrinjci primili bez zadrške i otvorena srca, i puni vjere u neizmjernu snagu koji ljudi posjeduju, bez obzira koliko im je teško.