Održan zajednički roditeljski sastanak
Autor: Ines Kovačević, 23. 12. 2022.

U našem domu održan je zajednički roditeljski sastanak, za roditelje svih odgojnih skupina. Gošća predavačica je bila dr. Aleksandra Kraguljac, dr.med.spec. psihijatar, koja je održala predavanje na temu Mentalno zdravlje mladih. Sastanku su osim roditelja, nazočili odgajatelji i ravnateljica. I ovim putem se zahvaljujemo dr. Kraguljac i  svim roditeljima koji su došli na predavanje.

Iako smo za fizičko zdravlje naučili da je prevencija kao što su zdrava prehrana, tjelovježba i sistematski/preventivni pregledi jako bitni, o očuvanju psihičkog zdravlja se tek u zadnje vrijeme nešto više govori, a ono nam je podjednako važno kao i fizičko zdravlje. Mnoga se djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja bore u tišini, sama. Zato je važno da im osiguramo potrebnu podršku, u obitelji, školi i učeničkim domovima.

Dr. Kraguljac je iznijela rezultate istraživanja o prisutnosti mentalnih poteškoća kod adolescenata u Hrvatskoj, koji su poprilično zabrinjavajući. Naravno pandemija i potresi su samo pogoršali stvari. Svaki peti adolescent ima neke poteškoće, a najčešće su to tjeskobne i anksiozne epizode.  I to su samo oni slučajevi, koji su prijavljeni. Dr. Kraguljac nam je također dala kontakt informacije i upute što i kako kada uvidimo da netko treba pomoć, jer potražiti pomoć nije znak slabosti, nego iznimne hrabrosti. Svaki učenik i roditelj pomoć mogu potražiti u školskoj medicini, uglavnom u Domovima zdravlja, ovisno o mjestu školovanja. Za taj posjet nije potrebna uputnica, a najaviti se može na telefon.  Za Sisačko-moslavačku županiju to je 044/576-161 ili 099/829-0512.