preskoči na sadržaj

Učenički dom Kutina

Login
Europska točka za darovite

Tražilica
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Anketa
Kako vam se sviđa život u Domu?




Korisne poveznice

RSS News
Tehnička škola Kutina
07.05.2024. 11:10
OBAVIJEST O TEHNIČKOM KVARU FIKSNE LINIJE
Poštovani, Obaviještavamo Vas da Tehnička škola Kutina ima povremenih kvarova na fiksnoj telefonskoj liniji, koji su u otklanjanju. Ukoliko prilikom kontaktiranja Škole telefonske linije nisu u funkciji, molimo da koristite mobilne brojeve telefona navedene na stranicama Škole ili nas kontaktirate putem službenog maila. Zahvaljujemo na razumijevanju.

COVID-19

POTRESI

Brošura Državne uprave za zaštitu i spašavanjesjfffcnvcv

Dislajkam Mrznju

Posebni programi
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
PROJEKTNI DAN: POZDRAV JESENI
Autor: Irena Šuljok, 10. 11. 2014.

                U našem Domu je 9. 10. 2014. održana projektna nastava. Odvijale su se kreativne radionice pod nazivom POZDRAV JESENI. Voditeljica je bila akademska slikarica Ivana Ožetski. Učenicima je ponudila tri glavne aktivnosti : izrađivanje bidermajer buketića, strip stolica i oslikavanje kartonskih kutijica salvetnom tehnikom. Učenici su pokazali zainteresiranost pa su se formirali u grupe i svoju kreativnost iskazali  radeći u timu uz veliku kooperativnost. Dogovorene su faze rada za svaku aktivnost. U izradi bidermajer buketića jedna grupa je bušila rupice na prikupljenim jesenskim plodovima, druga je sortirala suho cvijeće i ukrase a treća grupa je kreirala završne buketiće. Kod izrade strip stolica jedni su prefarbavali stolice temeljnom bojom, drugi su izrezivali motive iz stripova a treći su lijepili motive na stolice i završno ih premazivali. U oslikavanju kartonskih kutijica rad se također odvijao po fazama. Jedni su birali, odvajali i izrezivali motive sa salveta , drugi su bojali kutijice temeljnim bojama a ostali su salvetnom tehnikom oslikavali pripremljene kutijice različitih oblika. Učenici su po završetku jedne faze prelazili na drugu kako bi savladali razne kreativne tehnike. Učenici su korisno proveli vrijeme učeći svladavanje kreativnih tehnika primjenjujući metodu grupnog rada i suradničkog učenja.

Nadnevak: 27.10.2014.                                                        Odgajateljica: Dž. Lukač

 

    

  

 

 


EKO GRUPA - Priroda u našem domu

U SKLOPU PROJEKTNE NASTAVE

Divlji kesten Aesculus hippocastanum potječe iz Perzije, a plodovi su nejestivi, no zbog svoje ljepote je omiljeno stablo u parkovima, koje dostiže i starost od 200 godina, a cvjetovi, kora i plodovi se koriste u narodnoj medicini.

Zbog velikog udjela escina, saponina koji povoljno djeluje na stijenke kapilara i vena, diuretičkog i protuupalnog djelovanja, osim u narodnoj medicini ekstrakt divljeg kestena koristi se sve više i u raznim kremama za liječenje vena i ravnanje bora. Spojevi masti, saponina, i škroba čine divlji kesten prikladnim za liječenje crijevnih oboljenja, proljeva, katara dišnih organa.

 

  

 

Žir je plod hrasta ili bukve. Obično sadrži jedno sjeme (rijetko dva), ograđeno tvrdom, kožnatom ljuskom. Žirevi se razlikuju u veličini i obliku, pa tako mogu biti duljine 1–6 cm i širine 0.8–4 cm, a potrebno im je između 6 i 24 mjeseca (ovisno o vrsti) da sazru.

Mi smo ih koristili prilikom pravljenja ukrasnih buketića i koristili ga kao ukras.

 

 

 

 

 

 

 

Također odbačeno šiblje, grana i ostali dijelovi stabala i grmlja, stvaraju se interesantne forme namještaja, lustera, lampi i dekorativnih predmeta. Obrada služi isključivo za zaštitu od vanjskih utjecaja, pa su premazi, lakovi i voskovi takvi da omogućavaju zadržavanje prirodnih boja.Odbačeni panjevi različitih tipova stabala mogu poslužiti kao vrlo stabilne i ugodne stolice koje služe i kao ukras u našem domu. Stare grane, lijepog oblika daju isto dobar oslonac i retro-look našem domu.Eko grupa je pratila i sakupljala primitivne oblike prirodnih formi u svom okruženju koje su kasnije druge grupe koristile u svom stvaralaštvu i kreativnim radionicama. Tako smo htjeli naglasiti kako je moguće i od prirodnih odbačenih materijala napraviti estetski vrijedne i funkcionalne  predmete.

   

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju