Posebni programi
POSEBNI PROGRAMI U UČENIČKOM DOMU KUTINA
Autor: Irena Šuljok, 26. 5. 2013.

Posebni programi u našem domu su:

PROGRAM ADAPTACIJE

PROGRAM KULTURE ŽIVLJENJA

PROGRAM OBOGAĆIVANJA ŽIVOTA U DOMU

Za program  ADAPTACIJE  zadužena jeodgajateljica Irena Šuljok  kako voditelj I. odgojne skupine u koju je uključen najveći broj učenika polaznika prvog razreda .

U okviru ovog programa provodili smo aktivnosti pod nazivom ANĐEO ČUVAR  koji je svoj vrhunac doživjele s večeri dobrodošlice i programa pod nazivom MOJ DOBRI ANĐELE. Na prigodnom  programu koji smo priredili za nove učenike, upoznali smo ih uz pomoć za njih zaduženog anđela čuvara.

Redovito idu i radionice adaptacije: NAŠE ZAJEDNIČKE OSOBINE, PRIHVAĆANJE RAZLIČITOSTI, BUDI MI ANĐEO, MEMORY, USPOSTAVLJANJE PRAVILA RADA U SKUPINI, UPOZNAJ KRAJ IZ KOJEG DOLAZIM školskoj godini, mi mijenjamo pristup ovim sadržajima .

Posvetili smo pažnju zaštiti i unapređivanju zdrtavlja učenika.

Za primjer može poslužiti prošlogodišnja  debata . Učenici su pokušali braniti dva stava ALKOHOL  JE OPASAN PROBLEM DANAŠNJICE KOD MLADIH   I  ALKOHOL MLADI LAKO KONTROLIRAJU I NEĆE PRERASTI U PROBLEM.

Već je tradicionalan program STOP AIDS. Provodim ga na osnovu materijala sa seminara  održanog u klinici Klaičeve bolnice. Radionice su prilagođene  srednjoškolskom uzrastu. Pokazalo se da su  im intrigantni  ponuđeni stavovi, vrijednosti i  predrasude koje se spominju u materijalima. Voditelji ovih programa su učenici po sistemu MLADI ZA MLADE. Sudionici se odazivaju na igranje uloga kojima se pokušavaju razriješiti pojedine situacije.Takav oblik rada omogućava povjerljiviji odnos u toku same radionice i bolje zaokuplja pažnju sudionika.

Povjerenstvo za učenje organiziralo je radionicu : KAKO PRAVILNO UČITI. Vježbali smo učenje uz pomoć bilježaka i putem ankete za samoprovjeru analizirali smo svoje navike učenja.

Program KULTURE ŽIVLJENJA vodi odgajateljica  Džemila Lukač.Ovaj program potiće na zajedništvo, jača pripadnost Domu i novoj sredini u koju su učenici došli.Također njeguje identitet kraja iz kojeg učenici dolaze. Već smo imali izložbu uz Dane zahvalnosti za plodove zemlje kada nam se roditelji uključuju s plodovima jeseni, tradiciskim predmetima iz vremena naših baka ili s rukotvorinama i tako postavljena izložba svima nama nanovo otkriva vrijednost tradicije. Na prigodnom programu uz ove nadnevke govorimo o važnosti kruha u fizičkom i duhovnom smislu, govorimo o tradiciji , starim zanatima i o važnosti zajedničkog blagovanja, a time i o značaju obitelji pa i naše domske obitelji.

Program OBOGAĆIVANJA ŽIVOTA U DOMU jaća humane vrijednostiučenika. Vodi ga odgajateljica Martina Makoš. Već smo sudjelovali u prodajno –humanitarnoj akciji pod nazivom POMOZIMO ZAJEDNO. Spremamo se za obilježavanje blagdana SV. Nikole u okviru kojeg će mo upriličiti program za najmlađe članove udruge OSI i tako ih obradovati.Obilježavamo i mjesec knjige  organiziranjem kviza  znanja pod nazivom POZNAJEMO LI HRVATSKI JEZIK.

POSEBNI PROGRAMI SU I Program sprječavanja nasilja među mladima i Program prevencije sredstava ovisnosti koji su u sastavu našeg Godišnjeg plana i programa.Prvi navedeni provodi odgajateljica Džemila Lukač, a drugi odgajateljica Irena Šuljok.

Slike pokazuju ugođaj tijekom ovih programa i zainteresiranost učenika.